Steam Deck

Steam Deck bu yılın sonunda geliyor – da bize mi geliyor!?

Valve’ın Nintendo Switch benzeri taşınabilir oyun konsolu Steam Deck oyuncularla buluşmaya hazırlanıyor. Dün duyurusu yapılan yeni konsolun bugün ön siparişleri başladı. Ön sipariş için Steam’e hücum eden oyuncuların yarattığı yoğunluk dolayısıyla Steam sunucuları kısa süreli sorunlar yaşadı.

Yaşanan bu yoğun ilgiyi ve ilk gelen olumlu tepkileri tam olarak anlamlandıramasak da konsol savaşlarına katılmaya hazırlanan Steam Deck’in özelliklerini özetlemekte fayda var. AMD işlemcisi (Zen 2 4c/8t, 2.4-3.5GHz) ve AMD RDNA 2 ekran kartı mimarisi (8 RDNA 2 CUs, 1.0-1.6GHz) ile gelecek taşınabilir konsolun 7” büyüklüğündeki ekranı 1280 x 800px çözünürlüğü destekleyecek. Oyun deneyimini büyük ekranda yaşamak isteyenler için Nintendo Switch benzeri bir dock ayrıca satın alınabilecek. Evet ayrıca. Bu dock ile ilgili detaylar ise henüz duyurulmadı.

Steam Deck’in depolama alanı ve fiyatı

Steam Deck üç farklı depolama alanı ve fiyat seçeneği ile piyasaya sürülecek: 64GB eMMC, 256GB NVMe SSD ve 512GB NVMe SSD. Bu depolama alanlarına ek olarak microSD kartlar ile konsolun toplam depolama alanı arttırılabilecek gibi görünüyor. Konsol ile birlikte sunulan NVMe SSD teknolojisini microSD ile arttırarak Steam kütüphanesindeki AAA oyunlardan ne kadar verim alabileceğiniz ise ayrı bir tartışma konusu.

Yukarda bahsettiğimiz üç farklı seçeneğin fiyatları sırasıyla 399 dolar, 529 dolar ve 649 dolar (günümüz kuru ile yaklaşık 3.400 TL, 4.500 TL ve 5.500 TL) olarak görünüyor. Ancak unutmayın ki bu fiyatlara ülkemizde oyun konsollarına uygulanan vergiler dahil değil. Türk oyun forumlarında tartışılan en büyük konulardan biri Steam’in dijital kütüphanesi için uyguladığı bölgesel fiyatlandırma stratejisinin, Steam Deck’in Türkiye pazarına açılması halinde geçerli olup olmayacağı hakkında. Bu konuda SaniyedeKare ekibi olarak tahminimiz oldukça net: IM-KAN-SIZ!

Tahmin edebileceğiniz üzere Steam Deck, Linux tabanlı olan SteamOS işletim sistemi ile birlikte piyasaya sürülecek. Ancak çıkan haberlere göre Steam Deck, Epic Games gibi diğer dijital oyun kütüphanelerini de destekleyecek. Henüz Turkiye’den sipariş edemediğimiz konsol, hem fiyatı hem de kafamızda oluşturduğu soru işaretleri dolayısıyla şimdilik ilgimizi çekmiyor. Konsol hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili Steam sayfasını veya konsolun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.