En sevdiği şey arkadaşlarıyla bir araya gelip yaratık kesmek olan RPG severlerin E3’ten itibaren dört gözle beklediği Anthem 25-27 Ocak tarihleri arasında “VIP Demo” olarak görücüye çıktı. Biz de Anthem VIP Demo şölenini yakından takip ettik.

Hayır edemedik! (ve çok kızgınız)

Oyunu ön sipariş ile almış olanların ve Origin Access Premier abonelerinin gönlünü hoş tutmak için yayınlanan bu VIP Demo çoğu bakımdan oldukça hayal kırıklığı yarattı. Yazının sonunda varılması gereken sonucu, bu yazının başında bağıra bağıra söylemesi için sizleri Doğukan’ın oyunun incelemesini yaptığım yayına bıraktığı yorumla baş başa bırakıyorum.

Doğukan: abi oyunu oynayamadığın oyun mu olur!?

Anthem VIP Demo: İlk Problemler

Oyunu dört gözle bekleyen her oyuncu ve yayıncı gibi biz de 25 Ocak cuma günü oyunu indirdik ve beklemeye başladık. Üstüne bir de dedik ki “hatta biz cuma günkü Twitch yayınımızı bu demo’nun üstüne kuralım. Oyunu bekleyen ama henüz oynayamayan takipçilerimiz de ilk elden bizim deneyimlerimizi izleyebilsinler.” Demez olaydık. Oyuna giriş saatlerce (!?) mümkün olmadı. Birden çok noktalama işareti kullanmamı mazur görün çünkü anlayamadığım bazı noktalar var. Bu VIP Demo yukarda da bahsettiğim gibi yalnızca oyunu ön sipariş ile almış olanlara, Origin Access Premier abonelerine ve bu kişilerin üçer arkadaşlarına açıldı. Bu da demek oluyor ki ellerinde bu demo’yu kaç kişinin deneyeceğine dair çok iyi bir tahmin olmasına rağmen bu konuda gereken teknik altyapıyı kuramadılar.

Uzun denemeler sonunda Doğukan ve ben ilk giriş ekranını geçerken Caner bu demo’yu oynamaya hakkı olmadığına dair bir mesajla karşılaştı. Gerçekliğini doğrulayamadığımız reddit mesajlarına göre server’lardaki yığılmayı azaltmak için bazı oyuncular bu şekilde VIP Demo’dan uzaklaştırılmışlar.

Daha Fazla Server Problemi

Oyunun açılış ekranını geçtikten sonra oyun oynamaya başlayacağınızı düşünüyorsanız yine yanılıyorsunuz. Kıyafetimizi giyip görevi seçtikten sonra geçmemiz gereken yükleme ekranı donmak suretiyle oyunculara Alt + F4’den başka çare bırakmıyor. İlerleyen günlerde de aynı sorun devam etti ve bunun çözümü daha inanılmaz: Kapat aç! Arkadaşlarınızla beraber girebildiğiniz sınırlı zamanda ise iflah olmaz bir takılma (rubber banding) ile karşılaşıyoruz. Pazarlaması arkadaşlarla bu deneyimi paylaşmak üzerine kurulu bu oyun için rezalet denebilecek bir başlangıç. Yanlış anlaşılmasın, burada bahsettiklerim sadece bizim yaşadığımız sorunlar değil. Yaşanan sorunların bir kısmı için EA tarafından getirilen bir takım çözüm önerilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Grafikler ve Oynanış

Yine oyuna girebildiğimiz sınırlı anlarda gördüğümüz kadarıyla oyunun grafikleri oldukça iyi. Karakterler ve hareketleri oldukça gerçekçi. Hikayenin geçtiği atmosfer oldukça büyüleyici. Yine de önceden izlediğimiz gameplay videolarına kıyasla bir “downgrade” olduğunu söyleyebiliriz. Yine de oyuna dair 1-2 olumlu şey söylemeye zorlayacaksak bunlardan birisi mutlaka grafikler olur. Anthem’in Frostbite oyun motoru ile geliştirilmesi bu oyunun en büyük artılarından birisi olabilir.

Daha önce beta test aşamalarına katılmış kişilerin dile getirdiği uçma mekaniğinin zorluğunu bu aşamada gözlemlemedik. Evet, başlarda biraz zor olabilir ama yaklaşık 5 dakikada hareket mekaniğine alışıyorsunuz (eğer 5 dakika boyunca kesintisiz oynayabilirseniz). Bunun dışında silah kullanımı da oldukça rahat ve kolay.

Zorluk Seviyeleri ve Yapay Gerizekalılık

Anthem VIP Demo değerlendirmesi yaparken atlamamamız gereken bir konu oyun zorluğu ve yapay zeka. Öncelikle zannediyorum ki demo oyuncularını bezdirmemek için zorluk seviyelerini oldukça aşağıya çekmişler. Denememiz boyunca orta (medium) zorluk seviyesinde oynamamıza rağmen bir kez bile ölmedik. Ayrıca silah mekaniklerine alışmış olmadığım ilk anlarda gereğinden yüksek isabet oranı yakalamışım gibi hissettim.

Yayın sırasında da yakaladığım ve aşağıda paylaştığım sıkıntılardan birisi de yapay zeka ile ilgili sorunlar. Yaptığımız görevler sırasında bizi öldürmek üzere karşı safta yer alan Outlaw isimli düşmanların yanımızda kardeşlik türküleri söylemesi bence açıklanamaz. Bunun bilinçli bir kolaylaştırma stratejisi olmadığını ve yapay zekaya dair bir sorun olduğunu düşünüyorum ve dehşete düşüyorum.

Son Sözler

Hem forumlarda hem de yayınlarda en sık karşılaştığım yorum şu şekilde: umarım bu oyun bu şekilde piyasaya sürülmez ve bu güzel fikir böyle harcanmaz. BioWare’in, Electronic Arts’taki büyük adamların “Gelecek haftasonu VIP Demo yapıyoruz” diye darladıktan sonraki pazartesi sabahı yaptıkları ilk toplantıyı dinlemek için bayağı bir para verebilirdim açıkçası. Benim de dört gözle beklediğim bu oyunun onca oynanış (gameplay) videosundan sonra bu halde olduğunu görmek çok acı. Bu yazıyı karalamadan önce takip ettiğim yabancı baba(!) sitelerin VIP Demo övgüsü beni oldukça şaşırttı. Hemen kendimi Reddit ve Ekşisözlük gibi bireylerden oluşan komunite forumlarına attım ve bunun da bir reklam kampanyası olabileceğini anladım.

Bana kalırsa oyun bu haliyle piyasaya çıkmaktan oldukça uzak. Önümüzdeki takvime göre önümüzdeki hafta halka açık bir demo ile oyunu herkes deneyebilecek. Oyunun çıkış tarihi her ne kadar 22 Şubat olsa da Origin Access Premier sahipleri tam sürümü 15 Şubat itibarı ile oynamaya başlayacaklar. Ben bütün bu sorunlar ne zaman çözülecek şeklinde düşünürken, sizleri hemen aşağıda paylaştığım 27 Ocak Pazar günü gerçekleştirdiğimiz yayınımıza olayın ciddiyetini anlamak üzere davet ediyorum.

Cities: Skylines ve Democracy 3 üzerine doktora yapıyor. Online oyun oynarken farklı karakterlerin personalarına bürünmek kadar keyif aldığı bir şey yok.