PlayStation 5 Fiyatı

PlayStation 5 Fiyatı Sony’i Zorluyor!

PlayStation 5 fiyatının 450 doların üstünde olacağı yönünde haberler konsol takipçilerini endişelendiriyor. Fiyatın bu derece yüksek olmasının temel sebebi ise DRAM ve NAND bellek parçalarına olan yüksek talep.

Bloomberg’in yayınladığı habere göre yıl sonunda konsol severlerle buluşacak PlayStation 5’in üretimindeki bazı sıkıntılar Sony’nin fiyat politikalarını doğrudan etkiliyor. Özellikle DRAM ve NAND bellek parçalarındaki rekabetin fiyatları yukarı taşıdığı aynı haberde not edildi. DRAM ve NAND bellek parçalarının aynı zamanda geliştirilecek yeni nesil akıllı telefonlarda da kullanılacak olması Sony için zorlu bir rekabet ortamı yaratıyor. Sony’nin hem parça rekabeti hem üretim maliyetlerini kontrol altına almak istemesi sebebiyle PlayStation 5’e dahil etmeyi planladıkları kameradan vazgeçtikleri daha önce basında yer almıştı. Ayrıca PlayStation 4’un kullanıcılar tarafından oldukça gürültülü bulunan soğutma sistemi yerine, PlayStation 5’te oyuncuları mutlu edecek ancak daha maliyetli bir soğutma sistemi kullanılacak.

PlayStation 4, 2013’te piyasaya 399 dolar etiketiyle piyasaya sürülmüş ve daha sonrasında konsolun maliyetinin yaklaşık 381 dolar olduğu tahmin edilmişti. Konsol üreticilerinin, konsollarını bu gibi düşük kâr marjinleriyle piyasaya sürdüğü ve kârın büyük kısmını online abonelikler üzerinden elde ettikleri biliniyor. Yıl sonunda piyasaya sürülecek yeni modelin üretim maliyetinin 450 dolar olması, PlayStation 5’in piyasa fiyatının ayni kar marjinleri kullanılsa bile 470 doların üzerinde olacağını gösteriyor.

PlayStation 5 Kolu
PlayStation 5 Kolu da en çok merak edilen parçalardan bir tanesi.

PlayStation 5 fiyatı Türkiye’de ne kadar ne olacak?

Şu an Sony’nin en pahalı oyun konsolu olan PlayStation 4 Pro’nun yurt dışı fiyatının 399 dolar artı vergi seviyesinde olduğunu ve Türkiye fiyatının 3.400 TL civarında olduğunu düşünürsek, 470 dolar üzerinde etiketle (artı vergi) piyasaya sürülecek PlayStation 5’in Türkiye fiyatının 4.000 TL civarında olacağını tahmin ediyoruz. Sony’nin PlayStation 5’i duyurmasının ardından diğer konsollarda yapılan indirimler elbette sıklaştı. Ancak bu karşılaştırma PlayStation 5’in fiyatını tahmin etmek için oldukça önemli bir referans noktası.

PlayStation 5’in doğrudan rekabet içerisinde olduğu, yine 2020’nin sonunda piyasaya sürülecek Xbox Series X için henüz bir fiyat belirlenmiş değil. Ancak şu an piyasadaki en pahalı PlayStation modelinden daha yüksek bir fiyatla piyasaya çıkması beklenen PlayStation 5, konsol severleri – özellikle de Türk konsol severleri – pek güldürmeyecek gibi görünüyor.

Cities: Skylines ve Democracy 3 üzerine doktora yapıyor. Online oyun oynarken farklı karakterlerin personalarına bürünmek kadar keyif aldığı bir şey yok.