PlayStation 5 Tasarımı ve Oyunları

PlayStation 5 Tasarımı ve Açıklanan PlayStation 5 Oyunları

Sony’nin bu hafta düzenlediği etkinlikte PlayStation 5 Tasarımı ve bazı PlayStation 5 oyunları ilk kez açıklandı. Bu yılın sonunda piyasaya çıkması beklenen konsola dair son haberleri sizin için derledik.

Bu hafta gerçekleşen etkinlikle beraber yeni konsol için özel olarak yayınlanacak oyunlarla beraber uzun zamandır merakla beklenen PlayStation 5 tasarımını da ilk kez görmüş olduk. Bu tasarım hakkında internette sızdırıldığı iddia edilen birçok görüntü bulunmaktaydı. Böylelikle Sony’nin yeni konsolu hakkında bilinmeyen en önemli bilgi fiyatı olmuş oldu. Ancak dün erken saatlerde Amazon Avrupa marketlerinde PlayStation 5 €599 (bugünün kuruyla yaklaşık 4.600 TL) olarak listelendi. Sonradan yapılan açıklamada bu listelemenin ve fiyatın bir hata olduğu belirtildi. Eğer konsol bu fiyat etiketiyle piyasaya çıkacak olursa, Türkiye’deki oyuncular yaklaşık 3 ay önce yaptığımız kötümser fiyat tahmininin bile daha üstünde bir fiyatla karşılaşacak.

PlayStation 5 Tasarımı ve PlayStation 5 Digital Edition

Etkinlikte zaten beklediğimiz PlayStation 5 tasarımının yanı sıra, PlayStation 5 Digital Edition adıyla disk sürücüsünün olmadığı bir sürüm de tanıtıldı. Digital Edition sürümünün daha ince ve simetrik bir tasarıma sahip olması, tasarım açısından oldukça şık. Bakalım görünüşe göre yalnızca disk sürücüsünün olmadığı bu sürüm ne kadar farklı bir fiyat etiketiyle bizlerle buluşacak. PlayStation 5 tasarımına ek olarak tanıtılan çevre ürünleri de oldukça ilgi topladı. Etkinliğin ardından PlayStation 5’in resmi sitesinde de yer alan ürünler oldukça şık görünüyor.

PlayStation 5 Tasarımı
PlayStation 5 Tasarımı size de bir şeyleri andırmıyor mu? Sağdaki İstanbul Havalimanı kulesi

Açıklanan PlayStation 5 Oyunlarının Fragmanları

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales


PlayStation 4 için piyasaya sürülüp büyük ses getiren Marvel’s Spider-Man’in ardından Miles Morales’in hikayesini serinin yeni oyunu ile takip edeceğiz.

PlayStation 5’e özel olarak piyasaya sürülecek.

Gran Turismo 7


Gran Turismo’nun en yeni oyunu inanılmaz detaylı araba modellemeleri ve yarış pistleri ile tanıtılan PlayStation 5 oyunları arasında belki de en çok heyecan uyandıran oyunlarından biris! Bakalım uzun zamandır iyi bir yarış oyunu görmeyişimiz Gran Turismo 7 ile son bulacak mı.

PlayStation 5’e özel olarak piyasaya sürülecek.

Ratchet & Clank: Rift Apart


Etkinlikte Ratchet & Clank serisinin yeni oyunu Ratchet & Clank: Rift Apart PlayStation 5’in marifetlerini sıralamak için kullanıldı.

PlayStation 5’e özel olarak piyasaya sürülecek.

Grand Theft Auto V ve Grand Theft Auto Online


Tam olarak neden haber değeri taşıdığını anlayamasam da GTA V PlayStation 5 için geliştirilmiş ve daha büyük bir oyun olarak karşımıza çıkacak. Herkes GTA 6 haberlerini beklerken böyle bir duyuru yapılması serinin bir sonraki oyunu için biraz daha bekleyeceğimizin işareti.

Resident Evil 8: Village


Korku oyunu takipçilerinin merakla beklediği Resident Evil serisinin yeni oyunu Resident Evil 8: Village 2021 yılında bizlerle olacak.

Stray


Robotlar tarafından yönetilen bir dünyada kedilerin rolü ne olabilir? Tanıtım videosu itibariyle en çok merak uyandıran oyunlardan birisi Stray oldu.

PlayStation 5 ve Steam üzerinden piyasaya sürülecek.

Returnal


PlayStation 4 döneminde Resogun’u geliştirerek kendini kanıtlayan Housemarque’ın en yeni oyunu Returnal defalarca öldüğümüz ve her seferinde yeni bir hayat mücadelesi verdiğimiz bir oyun olacak.

PlayStation 5’e özel olarak piyasaya sürülecek.

Sackboy: A Big Adventure


LittleBigPlanet serisinin en yeni platformer’ı olan Sackboy: A Big Adventure oldukça tatlı grafiklere sahip olacağa benziyor.

PlayStation 5’e özel olarak piyasaya sürülecek.

Ghostwire: Tokyo


Merakla beklenen Ghostwire: Tokyo hakkında bu sayede daha çok bilgi edinebildik.

Öncelikle PlayStation 5’e özel olarak piyasaya sürülecek.

Hitman 3


Dövmeli kel katilimiz yepyeni oyunuyla karşımıza çıkacak. Yayınlanan fragmana göre Hitman 3 Ocak 2021’de piyasaya sürülecek.

Demon’s Souls


PlasyStation 3 için 2009 yılında yayınlanan Demon’s Souls, PlayStation 5 için daha detaylı bir şekilde yeniden yayınlanacak.

Öncelikle PlayStation 5’e özel olarak piyasaya sürülecek.

Deathloop


Dishonored serisinin yapımcısı Arkane Studios’un yeni oyunu olan Deathloop’ta büyülerimizi ve silahlarımızı kullanarak sıradışı bir maceraya yelken açacağız.

Öncelikle PlayStation 5’e özel olarak piyasaya sürülecek.

Horizon 2 Forbidden West


Horizon Zero Dawn’da kontrol ettiğimiz Aloy karakterinin hikayesine tanıklık etmeye devam edeceğiz.
PlayStation 5’e özel olarak piyasaya sürülecek.

Sizler için bu etkinlikte derlediğimiz 13 oyuna ek olarak bugüne kadar duyurulan yeni PlayStation 5 oyunlarının sayısı toplamda 61 olmuş oldu. Microsoft’un da yıl sonunda piyasaya sürmeyi planladığı Xbox Series X ve PlayStation 5 arasında gerçekleşecek konsol savaşları böylelikle hız kazanmış oldu.

Cities: Skylines ve Democracy 3 üzerine doktora yapıyor. Online oyun oynarken farklı karakterlerin personalarına bürünmek kadar keyif aldığı bir şey yok.