PlayStation Classic

PlayStation Classic geliyor, konsol nostaljisi büyümeye devam ediyor!

Konsol üreticileri bizleri çok sevdikleri için olmasa da, en sevilen ürünlerini bir nostalji etiketi altında yeni bir makyaj ile pazarlamaya başladı. Sony çok sevilen PlayStation 1 konsolunun bir replikasını PlayStation Classic adıyla yeniden piyasaya süreceğini açıkladı.

Benzer şekilde, Nintendo da 2016 yılının Kasım ayında orijinal NES’in (Nintendo Entertainment System) birer replikası olan NES Classic ve SNES Classic’i piyasaya sürmüştü. Piyasaya çıktığı ilk ay içerisinde NES Classic, özbeöz vatandaşı olduğu Japonya’da 261 bin, Amerika’da isa 196 bin satmıştı. Bu rakamlar Nintendo Wii U’nun Amerika’da 6 ay içerisinde ancak 220 bin satışa ulaştığı düşünüldüğünde oldukça başarılı. Sony de bu nostalji furyasının iyi bir kazanç kapısı olduğunun farkına varmış olacak ki konsol severlerin ceplerindeki son parayı da almak için en yeni ürünü, PlayStation Classic’i, duyurdu.

PlayStation Classic, orijinal PlayStation 1’in boyut olarak neredeyse yarısı olan bir replikası. Sınırlı sayıda üretilecek bu mini oyun konsolu 3 Aralık 2018’de — konsolun Japonya’da piyasaya sürülmesinin 24. yıl dönümünde — şimdilik yalnızca Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda’da piyasaya sürülecek. Konsolun satış fiyatı Amerika’da 99 dolar, İngiltere’de 89 pound ve Avrupa’da 99 euro olarak belirlenmiş. Bizim ülkemizde hali hazırda eski konsollarına gözü gibi bakmak yaygın bir ilgi alanı olmadığı için, PlayStation Classic’in de çok satacağını zaten düşünmüyordum. Bu işlere meraklı olan ufak bir kesim, şimdilik bu konsolu ancak bu ülkelerde yaşayan tanıdıkları vesilesi ile edinebilecekler gibi duruyor. Geriye kalan konsol sahipleri ise çoktan son paralarını FIFA 19’un ön siparişi için harcadılar.

PlayStation Classic kutusu içinde neler olacak?

Konsol ile birlikte oynanabilecek olan 20 adet nostaljik oyun da konsol ile beraber gelecek. Sony, bu oyunlardan 5 tanesini Final Fantasy 7, Jumping Flash, R4: Ridge Racer Type 4, Tekken 3 ve Wild Arms olarak duyurdu. Ayrıca görünen o ki bu oyunlar orijinal formatlarıyla oynanacak. Yukarıdaki videoda da gördüğünüz gibi Sony, orijinal PS1 üzerindeki tuşları farklı fonksiyonlar atayarak korumuş. Ayrıca konsol ile birlikte 2 adet PS1 replikası olan oyun kolu gelecek. Dolayısıyla bu kollarda analog düğmeler veya titreşim de olmayacak. PlayStation Classic’i televizyonunuza HDMI kablosu ile bağlayabilecek ve bu sayede hem görüntüyü hem de sesi dev ekranlarınıza aktarabileceksiniz. Kullanıcılardan tepki çekeceğini düşündüğüm bir nokta da, konsolun güç kablosu ile birlikte gelmeyecek olması. Konsol micro-USB bağlantısı ile güç alacak ama görünen o ki kullanıcıların kendi kablolarını satın almaları gerekecek. Son olarak şunu da belirtelim, orijinal PS1 hafıza kartları bu mini konsol ile uyumlu olmayacak.

PlayStation Classic Kutusu
PlayStation Classic Kutusu

Nostalji konsolu furyasına öncülük eden NES Classic ve SNES Classic’ten hatırladığımız üzere, en önemli eksikliklerden birisi oyun seçeneklerinin bir hayli az olmasıydı. Şimdilik Sony’nin de PlayStation Classic ile beraber gelecek 20 adet oyuna ek olarak diğer oyunlar için yaptığı bir açıklama yok. Bu durumda henüz açıklanmayan 15 oyunun hangileri olacağı oldukça önemli ve Sony’nin de bunu bir pazarlama stratejisi olarak kullanmak istediği aşikar.

Eğer olur da bu nostaljik mini konsolu deneme fırsatınız olursa ya da ele geçirirseniz konuşalım. Bakarsınız son model konsol oyunlarımızda, biriktirdiğimiz puanlarla aldığımız paketlerden çıkan futbolcularla hep aynı golleri atmaktan sıkılmışızdır.

Cities: Skylines ve Democracy 3 üzerine doktora yapıyor. Online oyun oynarken farklı karakterlerin personalarına bürünmek kadar keyif aldığı bir şey yok.