BlizzCon 2019 - Lilith

BlizzCon 2019 Haberleri

Anaheim Convention Center, Kaliforniya’da 1-2 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleşen BlizzCon 2019’a SaniyedeKare ekibi olarak yakından takip ediyoruz ve ilk günü geride bıraktık. Blizzard’dan beklenen oyun duyurularının tümüne sahne olan bugün neler oldu kısaca özetleyelim.

Blitzchung ve Hong Kong özürü

Geçtiğimiz haftalarda BoycottBlizzard’ın oyun endüstrisi için ne anlama geldiğini ve Blizzard’ın konumunu dilim döndüğünce anlatmaya çalışmıştım. BlizzCon 2019’un hemen başında Blizzard’ın başkanı J. Allen Brack sahneye gelerek şirketin bu olaylara karşı olan duruşundan dolayı özür diledi. Zaten konferansa bu konunun damga vuracağını da tahmin ediyorduk. Bence bu özür biraz göstermelik oldu ve hemen bomba bir duyuru ile oyuncuların ilgisini başka bir alana kaydırdılar.

Doğukan: Bu iş Blizzard’ın üzerinde devasa kara bir gölge olarak yükseliyordu; yeni oyun duyurularıyla bu rezaleti oldu bittiye getirmedikleri için ben kendi adıma mutluyum. Ne kadar “çok az ve çok geç” gelmiş olsa da bir özür, hiç özür olmamasından iyidir gibi sanki.

Diablo IV geliyor!

Geçen sene de Blizzard’ın Diablo serisinin yeni oyununu duyurmalarını beklerken önümüze Diablo Immortal diye bir şey atmışlar ve kimsenin gönlünü alamamışlardı. Bu sene Diablo IV BlizzCon 2019’un en bomba haberi olarak sunuldu. Yayınlanan ilk video’dan bile oyunun ne kadar karanlık ve kanlı olduğunu görebiliyoruz. Yayınlanan sinematikte Nephalem’in annesi Lilith’in dirilişini muhteşem bir sahne ile izledik. Bu sinematiği ve oynanış videosunu hemen aşağıda bulabilirsiniz.

Oyunda seçebileceğiniz 5 adet class bulunacak. Bu class’ların üçü ise Warrior, Sorceress ve Druid olacak. Ayrıca, Diablo IV’ün PvP mekaniklerini de destekleyeceklerini duyurdular. Zaten bu kadar loot (kutu düşürme?) bazlı bir oyunun bunu desteklememesi, online oyunlarda süregelen çılgınlığın dışında kalmak demekti. Oyunun PC, PlayStation 4 ve XBox One platformlarında yayınlanacağını duyurdular ancak bir tarih vermediler. Diablo IV’e kavuşmak için bizim tahminimiz ise 2020 sonu, 2021 başı şeklinde.

Doğukan: Ne, Diablo mu? Ne, daha karanlık ve kanlı mı? WoW atmosferine daha yakın olan Diablo III, renk paletiyle ve canavar dizaynıyla oldukça tepki çekmişti. Burada da yine Blizz’in eski toprak fanlarına yaranmaya çalışma çabalarını görmek mümkün. Ha derseniz ki memnun değil miyim? SEN NE DİYON. DIABLO IV DİYORLAR! DÖRT DÖRT!

Ayrıca her ne kadar henüz oyun sistemleri geliştirme aşamasında olsa da, geri gelen skill ağaçları ile “build çeşitliliği” odaklı bir Diablo oyunu geliyor gibi. Tıpkı eski Diablo’lar gibi. Path of Exile’a kendi ellerinle bu kadar kredi verdin ve Blizzard. Neyse, hatanın neresinden dönülse kardır.

World of Warcraft: Shadowlands

World of Warcraft’ın yeni eklentisi Shadowlands ise yayınlanan bir sinematik ile duyuruldu. Bu eklenti yeni bir class ve yeni görevler içerecek. World of Warcraft: Shadowlands önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek. Son olarak World of Warcraft Classic’e ise önümüzdeki ay yeni boss’lar geleceği duyuruldu.

Overwatch 2 duyuruldu

İnternete sızan bazı bilgilerin ardından Overwatch 2 de BlizzCon 2019’da duyuruldu. Uzun süredir beklenen hikaye modunun yanı sıra, en az 32 karakter oyun ile beraber gelecek. Mevcut olan 31 karakterin tümünün görünüşünde değişiklikler yapılırken, Overwatch 2 Captain Sojourn karakterini de beraberinde getirecek. Yayınlanan oynanış videosunda ise yeni yetenekler ve sinerjiler tanıtıldı. Overwatch 2 hayranları için PvE kısmı oldukça zengin olacağa benziyor. Ancak oyuna yeni bir PvP modu da eklenecek. Oyuncuların Overwatch üzerinde sahip oldukları mevcut kozmetiklerin tümü ikinci oyuna da taşınacak. Overwatch 2’nin hangi platformlar ile uyumlu olacağı konusunda ise bir açıklama yapılmadı.

Hearthstone: Descent of Dragons

Son olarak Hearthstone’un Descent of Dragons isimli son eklentisi ve oyuna yeni eklenen bazı özellikler duyuruldu. Descent of Dragons eklentisi, Rise of Shadows ve Saviors of Uldum ile başlayan hikayeyi tamamlayacak. Hikaye oyuncuların World of Warcraft: Wrath of the Lich King’den hatırlayabileceği Dragonblight’ta geçiyor. İsminden de anlaşılacağı üzere ejderhaların birbirini sopalayacağı bu eklentide sık sık duyacağımız terim ise Invoke.

Belki de eklentiden daha çok dikkat çeken açıklama ise oyuna eklenecek yeni oyun modu oldu. Battlegrounds isimli bu yeni oyun modunda 8 oyuncu Dota Auto Chess ve League of Legends Teamfight Tactics mekaniklerinden hakim olduğumuz bir düzende birbirleriyle kapışacak. Blizzard Descent of Dragons’u ön sipariş ile almış olanların bu moda 5 Kasım’dan itibaren erişebileceğini duyurdu.

Doğukan: Yeni keyword oldukça sıkıcı. Ama sanki biraz daha güçlü olsa oyun kırılır elimizde kalırmış gibi. Bunun yanında bir başka yeni keyword olan Sidequest kartları da tanıtıldı; bunlar da tahmin edilebileceği üzere, yapması büyük Quest kartlarından daha basit olan, ödülleri de onlardan daha küçük olan quest’ler. Gösterilen bazı Dragon’ların statline’ları o kadar saçma ki, yeni expansion’la beraber Arena modunu ayakta tutan temeller çatırdayabilir. Yeni kartların güç seviyelerini tabii ki tüm set açıklanana kadar görmemiz mümkün değil, ama setin çıkışından sonra her zamanki gibi öne çıkan kartları hakkında yazdığım yazıyı bu sitede bulabileceksiniz.

Benim için BlizzCon 2019 = Diablo IV

SaniyedeKare ekibinin geri kalan üyelerini tekrar eden şakalar ile bıktırdığım ve karşısında onlarca (yüzlerce?) saat geçirdiğim Diablo III’ün ardından beklediğim haberi almış bulunmaktayım. Oyunun bir an önce bitirilmesi ve ilk kopyasının derhal bana verilmesi için gerekli yasal işlemleri derhal başlatacağımı bildirir bu haberi burada noktalarım.

Doğukan: O başlığı “Bizim için BlizzCon 2019 = Diablo IV” olarak değiştirebilir miyiz? Teşekkürler.

Cities: Skylines ve Democracy 3 üzerine doktora yapıyor. Online oyun oynarken farklı karakterlerin personalarına bürünmek kadar keyif aldığı bir şey yok.