Cyberpunk 2077 Haberleri

E3 2019’dan Bu Yana Çıkan Cyberpunk 2077 Haberleri

E3 2019’un kuşkusuz ki en unutulmaz anlarına Cyberpunk 2077 sunumu sırasında tanıklık ettik. Microsoft Xbox sunumu sırasında yaşanan bu unutulmaz anları canlı olarak Twitch kanalımızda ve daha sonrasında YouTube kanalımızda ekranlara getirdik. Hatta E3 2019 sırasında aldığımız notları da daha önce sitemizde yayınladık.

Konferansın ardından henüz iki ay bile geçmemişken yayınlanan bazı Cyberpunk 2077 haberleri aklımızı yitirmemize yetti. E3 2019’un ardından öğrendiğimiz çoğu ipucunu projede yer alan üst seviye yöneticilerin röportajlarından ve oyunun resmi sosyal medya hesaplarının oyuncularla olan etkileşiminden öğrendik. Her ne kadar oyunun çıkmasına daha aylar olsa da aldığımız bazı tüyolar oldukça önemli. Biz de bu vesile ile geçtiğimiz bir buçuk ayda öğrendiklerimizi bu haber ile derlemiş olalım.

Derlediğimiz Cyberpunk 2077 Haberleri

Oynayacağımız karakterleri kendimiz şekillendirebileceğimiz zaten bildiğimiz ve CD Projekt hayranlarını oldukça heyecanlandıran bir gelişmeydi. Cyberpunk 2077’deki rol yapma (RPG) öğelerinin bundan dört yıl önce aklımızı alan The Witcher 3: Wild Hunt’tan daha fazla olacağını öğrenince CDPR’ın bunu ne kadar ileri götürebileceğini merakla bekler olduk. E3 2019 sırasında izlediğimiz ön hikaye (prologue) kısmının oyunda seçilebilecek 3 ana hikayeden yalnızca birisi olduğunu, oyunun bölüm tasarımcısı Paweł Sasko bir röportajında şu şekilde açıkladı:

Cyberpunk 2077 oyuncuları üç ana hikayeden (Nomad, Corpo veya Street Kid) birine sahip olacak bir karakter yaratabilecek. Bu üç hikayenin her biri farklı bir başlangıç noktası ve geçmişe sahip olsa da ana hikaye ile doğrudan bağlantılı olacak. Bu konuda diğer söyleyeceklerim oyunun ana hikayesi hakkında gereğinden fazla ipucu verebilir, bu yüzden susuyorum…

Karakter yaratma mekaniklerine ek olarak CDPR oyunda seksüaliteye yer vermekten de kaçınmayacak gibi görünüyor. Seksüalite kelimesini tercih etmemin sebebi oyunda hem cinselliğin yer alacak olması, hem de yaratacağımız karakterlerde – basmakalıp bir şekilde – erkek ve kadın tercihleriyle sınırlı kalmayacak olmamız.. Yine Paweł Sasko bu konuda oyunda yaratacağımız karakterlerde farklı vucüt tipleri ile farklı sesleri seçebileceğimizi açıkladı. Örneğin karakterimizde kaslı bir erkek vücudunu kadın sesi ile buluşturmak (elbette ki tam tersi ve aklınıza gelebilecek diğer kombinasyonlar da geçerli olmak üzere) ve birçok diğer ufak detayı ayarlamak bizim elimizde. Ayrıca yapımcılar, oyunda romantizm ve cinsellik öğelerinin de aynı The Witcher 3’te olduğu gibi yer alacağını ve bu oyunun yetişkinler için geliştirdiklerini dile getirdiler.

Var olan tabuları, geleceğin distopik dünyası içerisinde sorgulatmayı hedefleyen Cyberpunk 2077’de dinlerin de yer alacağı Lehçe yayınlanan bir röportaj sırasında duyuruldu. Oyunda farklı dinlerin var olmasının yanı sıra senaryo sırasında bazı Hristiyan fraksiyonları ile karşılaşacağımızı da öğrendik. Cyberpunk 2077 geliştirilirken takip ettikleri temel mantığı oyunun geçeceği dünyanın şu anki yaşantımızın devamı niteliğinde olacağı seklinde açıklamış ve dolayısıyla hikayedeki gerçekliğin kolay kavranılabilir olacağının da altını çizmişler. Zannediyorum ki tabu ve etik konularına bu denli – tabiri caizse – çomak sokmak, kazanacakları paranın oyunun yapımına doğrudan etki ettiği Amerikan şirketlerinden ziyade Avrupa kökenli bir oyun geliştiricisinden daha çok beklediğimiz bir şeydi. Zaten CDPR’ın bizi etik ikilemlerle karşı karşıya bırakmayı sevdiğini ama asla tercihlerimiz doğrultusunda yargılamadığını da biliyoruz. [Ayrıca Cyberpunk masaüstü RPG oyunlarında da bu gibi etik sorular çok önemli bir yer edinmiş; dolayısıyla tabii ki CDPR’dan da orijinal içeriğe yüzde yüz saygıdan aşağısını da beklemiyorduk!  – Doğukan]

Oyun haritasının boyutuna dair resmi bir açıklama henüz duymasak da, Cyberpunk 2077 resmi sosyal medya hesaplarının bu konuda kendilerine özel mesajla yöneltilen sorulara açıkça cevap verdiğini görüyoruz. Öncelikle şehrimiz (Night City) 6 ana bölgeden oluşacak. Henüz alanın genişliğine dair bir şey bilmesek de haritanın, The Witcher 3: Wild Hunt haritasının aksine dikey boyutta da keşfedilebilir olacağını biliyoruz. Hatta bu konuda çoğu yüksek binanın keşfedilebilir olacağı ve farklı aksiyonlara ev sahipliği yapacağını öğreniyoruz. Yayınlanan video’da “V’nin şu anki apartman dairesi…” sözünü yakalan bir takipçi, yine sosyal medya üzerinden başka dairelerin de açılabilir (unlock) ve satın alınabilir olacağını oyunun resmi hesabına doğrulattı.

Cyberpunk 2077 haberleri, oyunun çıkmasına aylar kala neredeyse bütün oyun kuruluşları tarafından heyecanla karşılanıyor. Bazı Türk yayıncılar Cyberpunk 2077’ye karşı oldukça mesafeli. Aklımızda kalan bazı “ünlü” tepkiler ise oyunun yavaş olacağı ve herkese hitap etmeyeceği. Yazıyı bitirirken kendi kendime “kimlerle uğraşıyoruz yaaa” şeklinde söyleniyor ve hype treninin ön sıralarına doğru ilerliyorum. Oyunun çıkış tarihi şu an için 16 Nisan 2020 olarak görünüyor. Bu sürede yapılacak yeni açıklamaları ve diğer Cyberpunk 2077 haberlerini sosyal medya hesaplarımızdan ve sitemizden takip edebilirsiniz.

Cities: Skylines ve Democracy 3 üzerine doktora yapıyor. Online oyun oynarken farklı karakterlerin personalarına bürünmek kadar keyif aldığı bir şey yok.