E3 2019 geldi ve her yıl olduğu gibi yeni oyun duyuruları, oynanış videolar, tuhaf “cringe” anları, ve tabi ki ceket altına oyuncu tshirt’lü birtakım insanları beraberinde getirdi. Peki bu multi-milyon dolarlık fuardan bizim aklımızda neler kaldı?

Electronic Entertainment Expo… ya da hepimizin bildiği adıyla E3. Oyun dünyasının en büyük fuarı, adının ağırlığının getirdiği yükle birkaç yıldır iyiden iyiye çatırdıyor gibi hissediyorum. Bu yıl da bazı firmaların tamamen es geçmesiyle (bkz: Sony) geçen yıla kıyasla biraz daha kan kaybetmiş olmasına rağmen yine de “ölüsüyle bile” diğer büyük oyun fuarlarını gölgede bırakacak kadar büyük bir organizasyonla karşımızdaydı. SaniyedeKare olarak 9-11 Haziran arası yapılan Microsoft, Bethesda, Ubisoft, Square Enix ve Nintendo yayınlarını Twitch kanalımızda birlikte izledik. Yine tonla yeni oyunun tanıtıldığı E3 2019‘da diğerlerinin arasından sıyrılan ve aklımızda yer edinen birkaç an, duyurulan bazı yeni oyunlar ve eklenti paketleri oldu. Bunları hazır E3 2019 anısı aklımızda tazeyken bir kenara not edelim dedik.

Malum, zamanla “değerlenir buralar”.

“Wake the fuck up, Samurai. We have a city to burn.”

Zaten bu an böyle bir listede olmasaydı, SaniyedeKare haklı bir şekilde taşlanır ve afaroz edilirdi. E3 2019’un kanımca en büyük anı, Cyberpunk 2077‘nin Keanu Reeves‘li tanıtımıydı. Johnny Silverhand isimli karakteri canlandıracak olan Reeves, büyük açıklamanın hemen ardından sahne aldı ve, sadece bu kadarı bile E3 2019’u domine etmesine yetecekken, kalkıp bir de Cyberpunk 2077’nin çıkış tarihini verdi: 16 Nisan 2019.

CD Projekt Red ve Keanu Reeves ortaklığı, benim gibi The Matrix ile büyüyen nesle mensup bütün insanların dizlerinin bağını çözmüştür diye tahmin ediyorum. O yüzden, Cyberpunk 2077’de rol almak ve “geleceğin sokaklarında” yürümüş olmanın ne denli soluk kesici olduğunu anlatan Keanu’ya “Sensin o soluk kesici olan!” diye bağıran seyirciye katılmamak elimde değil.

Bir başka dev ortaklık: From Software ve George R R Martin

Rombom bobobombom bobobombom [GoT teması fade out eder]. Game of Thrones “uyuşturucusuna” çok geç düşen bir insan olarak buradayım. Lütfen spoiler vermeyin. Teşekkürler.

Game of Thrones kitaplarını okumaya başladığımdan bu yana GRRM’in edebi ustalığını her önüme çıkana anlatmaktaydım. Zaten From Software fanboy’luğum, SaniyedeKare’yi az biraz takip eden okurlar tarafından fark edilmiş olsa gerek. Dolayısıyla FromSoft ve GRRM’in yeni bir oyun için bir araya geldiğini duymak, beni en az Keanu ile CDPR kadar heyecanlandırmıştı. Her ne kadar bu ortaklığın söylentileri E3 2019’dan önce duyulmuş olsa da, Microsoft sunumu sırasında yayınlanan aşağıdaki teaser ile resmileştirildi:

Kolunu olmayan koluna takan; halihazırda varolan kolunu kesilmiş bir kola takan karakterlerin olduğu, GRRM ve FromSoft’un birlikte yazdığı bir hikayeyi merak etmemek elde değil. Elden Ring‘in çıkış tarih henüz kesinleşmese de, diğer From Software oyunlarının trendini takip edeceğini düşünerek Mart 2020 tahminini yapabiliriz.

Battle Royale’lere bir yenisi daha: Fallout 76 Nuclear Winter

Fallout serisine yapılan, adı Fallout 76 olan son “şaka”, eski bir Bethesda fanı olarak, beni oldukça üzdü. Twitch yayınlarımızı biraz takip edenler, “Geleneksel SaniyedeKare Fallout 76 Gömme Şenlikleri”nin bir vazgeçilmezimiz olduğunu bilecektir. Todd Howard ve ekürisi, pek hoş karşılanmayan Fallout 76’yı ne yapsak da kurtulsak diye kara kara düşünürken, pazarlama grubundan olduğunu tahmin ettiğim bir arkadaş, dudaklarında hafif bir gülümsemeyle şu öneride bulunmuş olsa gerek:

“E bir Battle Royale modu eklesek? Ne de olsa günümüzün çılgınlığı bu.”

Sonuç: Fallout 76 Nuclear Winter.

Bir başka Battle Royale moduna ihtiyacımız var mıydı? Emin değilim. Ama Fallout 76’ya yeni bir oyuncu akımı getireceği kesin. Yakın zamanda beta’sı herkese açık olarak başlatılan Nuclear Winter, Fallout 76 sahipleri için bedava olacak. Eh Bethesda, en azından bunun üzerinden para kazanmaya çalışmayarak az biraz dersini aldığını gösterdin…

Watch Dogs: Legion  – Teyze olarak Scotland Yard’ı hack’leyebileceğiniz yegane oyun!

Ubisoft, yeni Watch Dogs oyunu Legion’ı E3 2019’da bir trailer ve de oynanış videosuyla tanıttı. Distopik bir geleceğin Londra’sında geçecek oyunun en acayip yanı, dünyada gördüğünü her NPC ile oyunu oynayabilmeniz. Evet, bütün NPC’leri davanıza kazandırabileceksiniz. Evet, bu NPC’ler arasında hacker duayeni MI:6 ajanı British Teyze™‘ler de var.

Ubisoft’un söylediğine göre bütün NPC’lerin bir günlük rutinleri, yapmaları gereken işler, ve onların canını sıkan bir dertleri olacak. Onları hacker örgütünüz DedSec’e kazandırmak için önce çeşitli yardımlarda bulunmanız, ve yine Ubi’nin söylediğine göre, kendilerine has görevlerini tamamlamanız gerekiyor. Bu akıl dışı boyutta bir kodlama gerektireceği için biraz şüpheyle yaklaşmamak elde değil, öte yandan bu boyutta bir açık dünya oyununun altından da kalksa kalksa Ubisoft kalkacaktır. Assassin’s Creed Odyssey oynayıp da o devasa harita tarafından gözü korkutulan okurlar burada mı? Merhaba.

Forza Horizon 4: LEGO mu?

Buna çok diyecek bir şey bulamıyorum. Oyun dünyasının bugünlerde Battle Royale’in yanısıra bir başka takıntısı olan crossover’lar bu kez de gerçekçi yarış simulasyonu olarak kendini pazarlayan Forza serisi ile LEGO’yu bir araya getirdi. Evet. Forza Horizon 4 için gelecek olan LEGO Speed Champions DLC’sinin hakkını vermek lazım: Gerçekten hiç Forza gibi durmuyor.

Yalnız o sahneye çıkardıkları bire bir boyutlu LEGO McLaren inanılmazdı, o ayrı.

Marvel’s Avengers: (Muhtemelen) Koskoca bir balon

Square Enix sunumunda Tomb Raider serisine tekrar can veren Crystal Dynamics’in yeni oyunu Marvel’s Avengers tanıtıldı. Marvel Games ile birlikte geliştirilen oyun, ailemizin sevilen Avengers’larından Iron Man (spoilers?), Hulk, Thor ve Black Widow’u oynamamıza olanak sağlayacak. Yalnız…bir tuhaflık var sanki.

e3 2019, marvel's avengers
Marvel tarafından geliştirilmesine rağmen kahramanları alıştıklarımızdan farklı aktörler canlandırdığı için, Marvel’s Avengers sanki biraz “çakmaymış” gibi.

Nintendo çok bir şey göstermeyip son anda bombayı patlattı: Breath of the Wild 2 geliştirme aşamasında!

Nintendo Direct Luigi’s Mansion 3‘ü E3 2019 sunumunun merkezine aldı desek çok yanlış olmaz. Bunun dışında, aralarında en çok The Witcher 3: Wild Hunt’a heyecanlandığımız birkaç yeni port, ve tabi daha önce duyurdukları Pokemon Sword ve Shield’ın gösterildiği Nintendo yayını tam bitmek üzereyken, artık Nintendo Direct’lerde bir gelenek haline gelmiş olan “VE BİR ŞEY DAHA!”yı yapıştırarak aşağıdaki teaser’ı verdiler, ve hepimizin beyinlerini spontan bir şekilde infilak ettirdiler:

The Legend of Zelda: Breath of the Wild, dopdolu dünyası ve daha önce hiç görülmediği kadar iç içe geçmiş oyun mekanikleriyle, Mart 2017’de çıktığından bu yana, açık dünya oyunlarının korkulu rüyası oldu. Eğer bu oyunu deneyimlemediyseniz, hakkında Caner’in şu yazısını okuyarak neden böyle dediğimiz hakkında bir fikir edinmeniz mümkün olabilir. Yine de ne yapıp edip oynamanız gerektiğini üstüne basa basa söylemeden edemiyorum; çünkü BotW gerçekten bambaşka bir deneyim.

Haliyle ikinci oyunun geliştirildiği haberi bizce E3’ün en büyük açıklamalarından biri oldu. Nintendo Switch almak için yeterince nedenimiz yokmuş gibi…

“Ve daha bir sürü şey.” – Candan Erçetin

Bu noktada tekrar üstüne basmak lazım ki, E3 2019’da yukardaki listenin ötesinde onlarca daha büyük açıklama oldu. Bu gibi listeler oldukça öznel olur, o yüzden Xbox’ın yeni Elite kontrolörü, yeni konsolu Project Scarlett, Final Fantasy remake’leri, veya Rainbow Six Siege‘e gelecek yeni DLC’si neden burada değil diye taşlanmamak için ufak bir parantez açayım dedim. Gears 5 var bir de. Ve daha bir sürü şey…

Ama şimdi eğri oturup doğru konuşalım:

Keanu diyorum.

Cyberpunk 2077 diyorum!

Şu anı gördükten sonra sunumların geri kalanında bir amnezi yaşamamak mümkün mü?

CDPR ve Dark Souls fanboy'u. Biraz hırslı. 3 yaşında MS-DOS'tan DOOM açıp oynayan; o zamandan bu yana da eline ne geçse oynamış. Adventure türü oyunların neden öldüğünü anlayabilmiş değil. Oysa Myst, Grim Fandango, Monkey Island falan ne güzel oyunlardı... Neden doktora yapmaya çalıştığını bilmiyor.