E3 2021

E3 2021’de bizi heyecanlandıran oyunlar

Oyun dünyasının en büyük etkinliklerinden olan E3 2021, geçtiğimiz hafta çevrimiçi olarak yayınlandı. Biz de SaniyedeKare ekibi olarak heyecanlandığımız oyunları bu yazımızda bir araya getirdik. Bu yıl E3’te Nintendo’dan Ubisoft’a, Xbox Game Studios’dan Bethesda’ya, büyük firmaların çok heyecan verici duyurularına şahit olduk. Gelin hep birlikte bu duyuruları yeniden hatırlayalım.

Microsoft-Bethesda sunumu: Xbox Games Showcase

Microsoft’un Bethesda’yı satın almasından sonra E3 2021’de hem Game Pass ile alakalı hem de Bethesda’nın geliştirdiği bilinen oyunlarla alakalı duyurular görmeyi bekliyorduk. Fakat Microsoft, beklenenin de ötesine geçerek tam 27 oyunun çıktığı gün Game Pass’e geleceğini duyurdu. Aynı zamanda Starfield, Forza Horizon 5, Age of Empires 4 ve Halo Infinite gibi ses getirecek oyunların da çıkış tarihlerini açıkladı.

Starfield

Bethesda’nın ilk olarak E3 2018’de duyurduğu oyuna dair, oyun motoru kullanılarak oluşturulmuş bir fragman yayınlandı. Microsoft’un E3 2021’de gösterdiği ilk oyun olan Starfield, uzayda geçen bir rol yapma oyunu (RPG) olacak. Yaklaşık 1.5 yıl sonra, 11 Kasım 2022’de çıkış yapacak oyun, çıktığı gün Game Pass servisinde oynanabilir olacak. Ayrıca, Bethesda’nın yaptığı duyuruya göre, oyun sadece Xbox ve PC’ye çıkış yapacak, yani PlayStation oyuncuları Starfield’dan mahrum kalacak. Starfield’ın fragmanını aşağıda bulabilirsiniz.

Forza Horizon 5

Forza serisinin yeni oyunu Forza Horizon 5, bu yıl 9 Kasım’da çıkış yapacak ve çıktığı gün Game Pass servisine eklenecek. Serinin bu oyununda Meksika’ya gideceğiz. Açık dünyanın büyüdüğü ve araç çeşitliliğinin bir önceki oyuna göre arttığı oyunun headliner arabası Mercedes AMG Project One olacak. Yapımcı ekibin Meksika çöllerinde ve yağmur ormanlarında yaptığı gezintiyi ve oyuna dair diğer detayları aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Age of Empires 4

“Emrin? Yaparım.” Türk oyuncuların gözünde ayrı bir yeri olan Age of Empires serisinin yeni oyunu, 28 Ekim’de PC’ye çıkış yapıyor (ve tabii ki çıkar çıkmaz Game Pass’te oynanabilir olacak). Yeni oyunda Türkler olacak mı bilmiyoruz ama, Delhi Sultanlığı (Hindistan) ve Çinliler’in oyunda yer alacağı resmi olarak açıklandı. Muhtemelen oyunun çıkış tarihine yakın zamanlarda farklı detaylar da paylaşılacaktır. Microsoft’un yayınladığı duyuruyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Nintendo sunumu: BotW, Metroid ve daha fazlası

Kişisel olarak en beklediğim E3 2021 sunumlarından biri Nintendo’nunkiydi. Daha önce Nintendo Switch oyunlarından Legend of Zelda: Breath of the Wild hakkındaki yazımı okuyanlar bilir, Nintendo benim favori firmalarımdan biri. Özellikle de BotW’nin devam oyununu yaptıklarından bu yana, heyecanla bu oyunla alakalı yeni duyuruları bekliyordum. Ve sonunda Nintendo, E3 2021’de bu bekleyişi sonlandırdı, hem oyunun hangi yıl çıkacağını gösterdi, hem de oynanışa dair yeni ögeler. Açıkçası, nesnelerin içinden geçmemizi sağlayan yeteneğimizi kullanarak neler yapabileceğimizi düşünemiyorum. Gel artık 2022!

Metroid serisi, Mario ve Zelda kadar eski bir seri neredeyse ve Nintendo’nun çok önem verdiği IP’lerden biri. Serinin yeni oyunu Metroid Prime 4’ün yapım aşamasında olduğu daha önce duyurulmuştu. Fakat Nintendo E3 2021’de küçük bir sürpriz yaparak Metroid serisine küçük çaplı başka bir oyun geleceğini duyurdu. Metroid Dread, 8 Ekim 2021’de Nintendo Switch’te sevenleriyle buluşacak!

Dikkat çeken diğer oyunlar

E3 2021, elbette sadece Microsoft ve Nintendo’nun duyurularıyla geçmedi. Ubisoft, Square Enix ve Devolver Digital gibi firmalar da yeni oyunlarını gösterdiler. Fakat biz yazımızda hem kendi ilgimizi çeken hem de ses getiren oyunları paylaşmak istedik. Bizi heyecanlandıran oyunların yanı sıra “hmm, fena gözükmüyor” dedirten birkaç oyun daha var. Onlardan da bahsetmeden geçmek istemedim açıkçası. Özellikle Ubisoft, oldukça eğlenceli gözüken oyunlarla karşımıza çıkacak gibi duruyor önümüzdeki dönemde.

Riders Republic

Ubisoft’un E3 2021 sunumunda en eğlenceli gözüken oyun bence Riders Republic idi. Oyuna dair hem detaylı bir oynanış videosu paylaşıldı, hem de bu yıl içinde çıkacağı açıklandı. Kar sporları simülasyonu olan Steep’e genel yapı itibarıyla benzeyen oyun, bisiklet, wingsuit ve kaykay gibi araçlarla yapılan ekstrem sporların bir simülasyonu gibi duruyor. Multiplayer modları eğlenceli gözüken oyun, 2 Eylül’de çıkış yapıyor.

Rocksmith +

Kendini “gitar çalmayı öğreten oyun” diye lanse eden Rocksmith, bu yıl yenilenerek aylık abonelik sistemine geçiş yapıyor. Hem şarkıların hem de öğrenme metodlarının artırılacağı oyunda artık gitarımızı bir kabloyla bilgisayara bağlamamıza bile gerek kalmayacak. Telefon uygulaması sayesinde gitardan çıkan sesleri ayırt edebilecek oyun bize gerçek zamanlı geri dönüş yaparak gitar öğretecek. Açıkçası, gitar öğrenmeye çalışan biri olarak Rocksmith Plus’ı sabırsızlıkla bekliyorum. Oyunun yıllık ücretinin 100 dolar olacağı açıklandı fakat Türkiye’ye özel bir fiyatlandırma yapılabilir. Henüz buna dair netleşen bir bilgi yok.

Bu yazımızda, her yıl oyun dünyasının en bomba duyurularının yapıldığı E3 2021’in kısa bir özetini sunmaya çalıştık. Bunlar dışında sizin ilginizi çeken oyunlar hangileriydi? Duyurusu yapılan oyunlardan en çok hangilerini bekliyorsunuz? Yorumlara bekliyoruz.

Micro Genius’tan beri oyunların başından kalkamayan biri. Half-Life 2’ye hastaymış, öyle diyor. 3’ün çıkmayacağından emin. Hikayesi iyi olan her oyuna tapıyor, insanların başını şişiriyor. RPG, gizlilik ve platform oyunlarına bayılır. Steam indirimlerinden babası çıksa yer. Neden doktora yapmaya çalıştığını bilmiyor.