Google Stadia

Google Stadia resmen açıklandı!

Google sonunda oyun endustrisine de el attı! Bu hafta Salı günü yaptıkları tanıtımda Google Stadia projesini resmen açıkladılar. Bir süredir zaten Google’ın oyun alanında yapması olası iki proje üstünden duyumlar alıyorduk. Bunlardan birisi yeni bir konsol, bir diğeri de yeni bir yayın (streaming) platformuydu. Google Stadia aslında bu iki projenin tam da kesişiminde!

Google’ın oyun alanına getirmeyi hedeflediği en büyük yenilik, oyun oynama fırsatının gelecekte – kendi tabirleriyle – bir kutuya bağlı olmayacak olması. Burada asıl oklar aslında Microsoft (Xbox), Sony (PlayStation) ve Nintendo’ya (Switch, Wii) dönüyor gibi görünse de bilgisayar oyunculuğu dahil bütün platformları degiştirmeyi planladıkları ortada. İddia ettikleri şey ise çıktığı platformdan bağımsız olarak bütün oyunlar Google Stadia üzerinden oynanabilecek. Bu güzel bir şey, zira bilgisayar oyuncularının God of War ve Detroit: Become Human oynamak için PlayStation alması, The Legend of Zelda oynamak içinse Nintendo Switch alması gerekmeyecek.

Google Stadia nasıl çalışacak?

Açıklamalara göre bu hizmete herhangi bir televizyondan dahi erişebileceğiz. Oyun oynamak için ise bir adet oyun koluna sahip olmamız yeterli. Google, piyasaya bu proje ile birlikte bir oyun kolu sürecek ancak ilginç bir şekilde bu kola sahip olmamızı şart koşmayacak. HID standartlarına ve USB bağlantısına sahip herhangi bir kol oyun oynamamız için yeterli olacak!

Bu yeni platformun öne çıkarılan özelliklerinden bir tanesi ise yüksek çözunürlükte oyun oynama fırsatı. Söylenene göre sistem 4k çözünürlük ve 60 FPS (SaniyedeKare!?) destekli olacak. Ancak 1080p çözünürlukte ve 60 FPS seviyesinde oyun oynamak için en az 25mbps gibi bir hıza sahip olmanız gerekli. Bu projenin başında yer alan Phil Harrison’un açıklamasına göre, şu anki bağlantınızla iyi ve sorunsuz bir Youtube deneyimi yaşıyorsanız, iyi bir oyun deneyimi bu platformda sizleri bekliyor.

Bütün bunlarin haricinde biz yayıncılar için de bazı yenilikler tanıtıldı. Ne var ki bu yeniliklerin tümü YouTube’a özel. Google, YouTube’u oyuncular için cazip hale getirerek oyun yayıncılığı alanında Twitch’den pay alabilmek için zaten elinden geleni yapmaktaydı. Bu konuda ne kadar başarılı olacakları bilinmez ama bu konudakı kararlılıkları oldukça net. Hatta tanıtımın ardından gelen bazı yorumlar bütün bu projenin YouTube’un geleceğini kurtarmak üzere olduğu yönündeydi!

Bütün bu bilgilere ek olarak malesef aklımızda kalan en önemli soru bu tanıtımda cevaplanmadı: Peki bu hizmetin bedeli kaç papel olacak? Bu sistemin satın alma/sahip olma değil de abonelik üzerinden ilerleyeceği oldukça açık. Ancak bu abonelik ile beraber oyunlara da ekstra para ödememiz gerekecek mi bu bilinmez. Google Stadia’nın bu yılın sonuna doğru Amerika, Kanada, İngiltere ve Avrupa’nin birçok ülkesinde hizmete başlayacağını duyurdular. Bakalım bu hizmet Türkiye’deki oyuncularla ne zaman ve hangi şartlarda buluşacak.

Cities: Skylines ve Democracy 3 üzerine doktora yapıyor. Online oyun oynarken farklı karakterlerin personalarına bürünmek kadar keyif aldığı bir şey yok.