gta online arena war

GTA Online: Arena War ile Mad Max’i Los Santos’a getiriyor.

Rockstar’ın uzun süreli ekmek tekmesi GTA Online, iki gün önce yeni bir update daha aldı. Arena War adı verilen bu eklenti yine her zamanki gibi herkese ücretsiz, ve yeni oyun modları ve bu modlarla tematik olarak uyumlu arabaları oyuncuya sunuyor.

Arena War, Los Santos’un merkezinde bulunan ve şimdiye kadar sadece uçaklarımızla çatısına inmeye çalışarak kendi kendimize heyecan yarattığımız Maze Bank Arena isimli stadyumu oyunun daha kullanışlı bir parçası haline getiriyor. Zira yeni oyun modları, bu stadyumda geçiyor ve bol bol Mad Max vari aksiyon içeriyor.

gta online arena war mad max
Şimdi ben bu arabaları, “Mad Max”‘ten başka nasıl betimleyeyim? | GTA Online: Arena War

Yedi farklı oyun modu, post-apokaliptik, steampunk şeklinde betimleyebileceğimiz; bunların hiçbiri olmazsa da zaten yukarda bahsettiğim gibi “Mad Max” deyip geçebileceğiniz arabalarla oynanıyor ve deathmatch’lerden “capture the flag”e kadar klişe ancak keyifli kazanma kondisyonlarından oluşuyor. Herkesin tek bir canı var; dolayısıyla öldüğünüzde bir sonraki round’u beklemek zorundasınız. Fakat bunun sıkıcı olabileceğini tahmin eden Rockstar, ölen oyuncuları arenanın tepesindeki bir “VIP Lounge”‘a atmayı akıl etmiş. Burada diğer kaybedenlerle içkilerinizi yudumlayabilir, bazen de taretlerle aşağıdaki oyuna etki edebilirsiniz.

Oyun modlarından biraz örnek verecek olursak, Here Come the Monsters‘da küçük arabalar, “monster truck”‘lardan belli bir süre boyu kaçmaya çalışıyor. Hot Bomb’da oyunculardan birinin arabasında bomba oluyor, ve bu oyuncu bombayı patlamadan diğer arabalardan birine çarparak “bulaştırmak” zorunda. Önüne “peynir rendesi” takılı arabalarımızla körebe oynamak için birebir bu modların yanısıra bir de “destruction derby” tadında yarış modu var. Burada, oldukça küçük bir pistte ya hızlı olup 15 turu birinci bitirmeye çalışıyor, ya da agresif bir şekilde diğer oyuncuları patlatmak ve yarıştaki son kişi kalmaya çalışıyoruz.

gta online arena war, flamethrower
Rakiplerinizi ezemediniz mi? Hiç sorun değil. Çare flamethrower. | GTA Online: Arena War

Arenada yaptığınız maçların sonunda bir “progression point” kazanıyor ve bu puanlarla kıyafet veya arabalar açabiliyoruz. Yeni oyun modları, şimdiye kadar GTA Online’ın ilerlediği “birbirini tekrar eden görevlerle para grind edelim” mantalitesinin dışına çıkıyor ve bir kez daha oyuncuları Online’de geçirdikleri zamandan keyif almaya teşvik ediyor.

Twitch kanalımızda üçümüzün bir araya geldiği günlerde yaptığımız GTA Online yayınlarından birinde (umuyoruz ki bu haftasonu!) birlikte bu yeni eklentiyi daha etraflıca inceleyecek, birbirimizi ezmeye/yakmaya/patlatmaya çalışacak, bunları yaparken de muhtemelen bol bol “Witness me!” şakası yaparak can sıkacağız. Siz de bu yayınları takip ederek bizlere şahit olabilir, üstelik Twitch kanalımıza üye olarak yılbaşı çekilişimize katılabilirsiniz.

CDPR ve Dark Souls fanboy'u. Biraz hırslı. 3 yaşında MS-DOS'tan DOOM açıp oynayan; o zamandan bu yana da eline ne geçse oynamış. Adventure türü oyunların neden öldüğünü anlayabilmiş değil. Oysa Myst, Grim Fandango, Monkey Island falan ne güzel oyunlardı... Neden doktora yapmaya çalıştığını bilmiyor.