rise of shadows, öne çıkan

Hearthstone’da rotasyon ve yeni eklenti Rise of Shadows!

Bir kez daha buradayız, sevgili Hearthstone meraklıları. Yine Hearthstone oynamanın en eğlenceli olduğu o günlerdeyiz. Çünkü pahalı kart oyunumuzun yeni eklenti paketi, Rise of Shadows, dün itibariyle oyunculara sunuldu. Bu yeni paket, yeni bir kart rotasyonunu da beraberinde getirdi.

Rise of Shadows, oyuna 135 yeni kart ekliyor ve bir kez daha insanların cüzdanlarını aralamaları için inisiyatif sağlıyor. Hemen burada tekrar söyleyelim, SaniyedeKare ekibi olarak microtransaction’lara olan metanetli duruşumuzu sürdürüyor, sakin olup o cüzdanları yere bırakmanızı tavsiye ediyoruz!

Eski eklenti paketlerinden esintiler içeren Rise of Shadows’ta, “muhteşem arkeolog” Rafaam, kötüler takımını topluyor. Acayip bir hayal gücünün sonucunda kendilerine “E.V.I.L” ismini veren bu takım Madame Lazul, Kobolds & Catacombs’un kötülerinden Togwaggle, Witchwood’dan Hagatha ve Boomsday Project’ten Dr. Boom‘dan oluşuyor ve fena planlarının ilk aşaması, göklerde süzülen (Columbia??) büyü şehri Dalaran’ı ele geçirmek. Tabii Dalaran’ın da eli armut toplamıyor ve kötülerimizle mücadeleye başlıyorlar. Sonuç olarak Rise of Shadows, Hearthstone’un 9 hero’sunu iyiler (Hunter, Mage, Paladin, Druid) ve kötüler (Warlock, Priest, Warrior, Rogue, Shaman) olarak ayırıyor, ve mensup oldukları gruba göre yeni kartlar ve mekanikleri onların kullanımına sunuyor.

Yeni eklenti paketinin getirdiği üç yeni mekanik var. İlki Lackey adı verilen bir minion çeşidi. Bunlar, yeni bir spell keşfetme veya düşmanlara 2 vurma gibi değerli Battlecry’ları olan 1 manalık minion’lar. Bir diğer mekanik de Scheme (Türkçe: dolap çevirmek) isimli yeni büyüler, ve tahmin edileceği üzere bu büyüler yalnızca “kötü hero’ların” kullanımına açık. Bu büyüler, elinizde tuttuğunuz her turn’de güçleniyorlar. Örneğin Hagatha’s Scheme isimli kart, 5 mana karşılığında bütün minion’lara 1 vuruyor, kısacası rezalet! Ancak elinizde tuttuğunuz her turn bu damaj birer birer artıyor, dolayısıyla örneğin elinizde 5 turn tuttuktan sonra bu kartı oynarsanız, bütün minion’lara 6 vuruyor ve aggro deck’leri gözyaşlarına boğabiliyorsunuz. Tabi o zamana kadar sağ kalmayı başarabilirseniz…

rise of shadows, kötüler
Kötüler takımımız “E.V.I.L”, gösterişli girişler yapmaktan hoşlanıyor gibi. | Hearthstone: Rise of Shadows

“İyi hero’larımız” ise Twinspell adındaki yeni tip büyüleriyle deck’lerini güçlendiriyor. Bu büyüler, oynadığınızda elinize kendilerinin bir kopyasını veriyor; yani tek bir kartı iki kez oynayabilmeniz mümkün. Bu da temelde Hearthstone’da deck’inize her karttan koyabileceğiniz maksimum kopya iki iken, bu sözkonusu büyüleri dörder kopya koyabildiğiniz anlamına geliyor.

Rise of Shadows, 2019’un ilk eklentisi olarak oyunculara açılırken, her yıl olduğu gibi yine bir kart rotasyonuna da gidildi. Year of the Raven‘a (ve umut ediyorum ki Hunter’ın tekeline) güle güle dedik ve Year of the Dragon‘a girdik. Bu kart rotasyonu, Journey to Un’goro, Knights of the Frozen Throne ve Kobolds & Catacombs eklenti paketi kartlarının Wild’a gittiği anlamını taşıyor; yani artık sevgili Lich King‘imizi Standard’da oynayamayacağız. Bunun yanısıra bazı Classic paket kartları da Hall of Fame’e alındı (yani onlar da Wild’a yollandı). Bu kartlar arasında geçen yılın “Public Enemy No. 1″‘ları, herkesin “sevgilisi” Baku the Mooneater ve Genn Greymane de var, yani Even ve Odd deck’lere de hoşçakal dedik (ve derin bir nefes aldık!). Oyundan bir anda ayrılan 300’ün üstünde kart, yeni rotasyon yılına farklı bir soluk getirecek ve yepyeni deck’lerin ortaya çıkmasına olanak sağlayacaktır.

Uzun zamandır ranked ladder’ında Hunter’dan başka bir şeyle karşılaşmayan, tam artık kazandım diyorken Deathstalker Rexxar‘ın Zombeast’leri tarafından tokatlanan, rakibi sadece tek bir kart oynadığı için (evet senden bahsediyorum Frostlich Jaina) concede vermek zorunda kalan, Odd Paladin’den öğürme noktasına gelmiş iseniz, bu rotasyon ve yeni eklenti paketi sizin için de Hearthstone’a olan ilginizi harlayan bir çıra olacaktır.

Rastakhan’s Rumble’ın çıkışından bir hafta sonra yaptığımız gibi bu eklenti paketi de tazeyken dikkatimizi çeken kartları derlediğimiz bir yazı yazacağız. Twitch kanalımızı da takip ederseniz, Hearthstone yayınlarımızı kaçırmaz; sizden çok daha kötü Hearthstone oynayan insanları görüp kendinizi mutlu edebilirsiniz.

CDPR ve Dark Souls fanboy'u. Biraz hırslı. 3 yaşında MS-DOS'tan DOOM açıp oynayan; o zamandan bu yana da eline ne geçse oynamış. Adventure türü oyunların neden öldüğünü anlayabilmiş değil. Oysa Myst, Grim Fandango, Monkey Island falan ne güzel oyunlardı... Neden doktora yapmaya çalıştığını bilmiyor.