Nintendo Direct

Nintendo Direct’ten haberler var!

Nintendo Switch 2017 yılında çıktığında büyük sükse yapmıştı. The Legend of Zelda ve Super Mario külliyatlarına yeni oyunlar kazandıran bu platform, bir süredir sessizliğini koruyordu. Dün geceki Nintendo Direct etkinliği bu sessizliği bozdu ve gümbür gümbür gelen yeni oyunlar açıklandı.

Nintendo, kökü 19. yüzyıla dayanan büyük bir firma. The Legend of Zelda ve Super Mario gibi büyük işlere imza atmış durumdalar. Her ne kadar ülkemizden Wii U satışları sebebiyle çekilmiş olsa da, Switch’in çıkışıyla Türkiye’de de ilgi görmeye başladı. CD Media’nın Türkiye distribütörlüğünü üstlenmesiyle de orijinal Switch konsolları ve oyunları ülkemize giriş yaptı. Breath of the Wild ve Super Mario Odyssey gibi büyük yapımlardan sonra, geçtiğimiz Aralık ayında Super Smash Bros Ultimate isimli dövüş oyununu yayınlayan firmadan bir süredir yeni oyun bildirimi alamıyorduk. Fakat bu durum dün geceki Nintendo Direct ile son buldu ve artık nurtopu gibi yeni oyunlarımız var.

Nintendo Direct’ten kısaca bahsetmek gerekirse; Nintendo’nun düzenlediği mini bir etkinlik bu aslında. Daha önceden açıklanmış oyunlarla alakalı güncellemeler ve yeni açıklanan oyunlar paylaşılıyor. Dün geceki Nintendo Direct’te de daha önceden çıkacağı duyurulmuş Fire Emblem: Three Houses isimli RPG oyununa ağırlık verileceği düşünülüyordu. Fakat Nintendo, bunun yeterli olmayacağını düşünmüş olmalı ki, Super Mario Maker 2 ve The Legend of Zelda: Link’s Awakening Remake ile bombaları patlattı.

Super Mario Maker 2

Super Mario Maker 2, adından da anlayacağınız üzere, 2015 yılında Wii U konsoluna çıkmış olan Super Mario Maker’ın devamı. Mario Maker, kısaca farklı Mario temaları kullanarak kendi Mario bölümlerini yaratabildiğiniz bir oyun. Aynı zamanda internete bağlanıp diğer oyuncuların bölümlerini de oynayabiliyorsunuz. Farklı temalardan kastımız, farklı Mario oyunlarının sanat stilleri aslında. Dört farklı oyundan birini seçip, ona uygun temayla yaratabiliyordunuz bölümleri. Bunun yanı sıra, bölümleri “bitirilebilir” şekilde yaptığınız sürece nasıl yaptığınız önemsiz. Yani bu da, oyunda yapabileceklerinizin sadece kendi yaratıcılığınızla sınırlı olmasıyla sonuçlanıyor. Mario Maker 2015 yılında çıkmış olmasına rağmen hala YouTube ve Twitch’te çok izlenen oyunlar arasında. Fakat oyun Nintendo Switch yerine Wii U’da bulunduğu için, Switch sahipleri iki yıldır bu oyunun port’lanmasını bekliyordu. Ve dün geceki Nintendo Direct’te dualarımız kabul oldu. Haziran 2019’da çıkışını yapacak Super Mario Maker 2, birçok yenilikle geliyor. Yeni bölüm tasarımları, yeni düşmanlar, yeni oynanış şekilleri ve yeni Mario kostümleri. Aşağıdaki videodan, oyunun kabaca nasıl bir arayüzü olduğunu ve geliştiricilerin yarattığı birkaç bölümden parçalar görebilirsiniz.

Ben şahsen, bu seferki Nintendo Direct’te yeni Mario Maker’ın gösterileceğine emin olsam da, Haziran gibi yakın sayılabilecek bir tarihte çıkmasını beklemiyordum. Ve inanın, tanıtım videosunu kaç kez izledim bilmiyorum. Yaratıcılığın ve bölüm çeşitliliğinin sonsuza yakınsayacağı bu oyunu oynamak için sabırsızlanıyorum.

The Legend of Zelda: Link’s Awakening Remake

Nintendo Direct’in diğer bombası The Legend of Zelda: Link’s Awakening bizi 1993 yılında çıkan ilk Zelda’nın atmosferine götürecek. Oldukça şirin ve yaratıcı bir sanat tasarımı bulunan bu remake, 1993’teki oyunun 3 boyutlu hali olacak. “Top-down” (yani “tepeden bakan”) kamera açısıyla yeniden oluşturulan grafikler ve sanat tasarımı Zelda külliyatının son neferi. Switch’in elde taşınabilir özelliğinin böyle oyunlara çok yakıştığını düşünüyorum şahsen. Ve Zelda serisinin ilk oyununun böyle nefis gözüken bir remake’e sahip olması çok hoş bir sürpriz. Nintendo Direct’in sonunda, artık herkesin “nasıl yani, Zelda yok mu?” dediği anda gösterilen videoyu izleyip ne kadar hoş durduğuna kendiniz karar verin:

Yeni Platinum Games oyunu: Astral Chain

Bu iki bomba oyun dışında, dünkü Nintendo Direct’te bir de Platinum Games’in Switch için özel olarak yapacağı yeni bir oyun duyuruldu. Platinum Games, Bayonetta ve Nier: Automata gibi başarılı yapımların ardındaki firma. Yeni oyunları Astral Chain de yine hack and slash mekaniklerini ön planda tutan ve görselleriyle dikkat çeken bir yapım olacak gibi. Onun da çıkış videosunu aşağıda görebilirsiniz:

Ve diğerleri!

Dün geceki Nintendo Direct’te Deltarune (Undertale evreninde geçen diğer güzide oyunumuz), Hellblade: Senua’s Sacrifice, Dead by Daylight ve Yoshi oyunlarıyla alakalı minik detaylar da paylaşıldı. Hatta bunların dışında da birçok oyunun fragmanı gösterildi fakat hepsini bu haberimizde kapsamamız imkansız olduğundan, sizi Nintendo Direct’in tam videosuyla başbaşa bırakalım. Sosyal medya hesaplarımızda fikirlerinizi paylaşmaya bekleriz.

Micro Genius’tan beri oyunların başından kalkamayan biri. Half-Life 2’ye hastaymış, öyle diyor. 3’ün çıkmayacağından emin. Hikayesi iyi olan her oyuna tapıyor, insanların başını şişiriyor. RPG, gizlilik ve platform oyunlarına bayılır. Steam indirimlerinden babası çıksa yer. Neden doktora yapmaya çalıştığını bilmiyor.