Plague Inc. Korona Virüsü

Plague Inc. Çin’de Korona Virüsü yüzünden mi yasaklandı?

Tam sekiz yıldır bizi heyecanlandıran, dünya üzerinde 130 milyondan fazla oyuncusu olan pandemik simülatörü Plague Inc. oyununun mobil versiyonu Çin App Store platformundan kaldırıldı. Peki bunun sorumlusu Çin hükümetinin baskıcı politikaları ve korona virüsü mü?

Oyun dünyasının gerçek hayata ve hatta devletlere dokunduğu başka bir konu. Severim. Daha önce de yine Çin’in Blitzchung’un Hong Kong’daki direnişi desteklemesi üzerine, Blizzard üstünde kurduğu baskıyı ve #BoycottBlizzard konusunu anlatmıştım. Bu seferki konu bizi de doğrudan etkileyen bir mesele korona virüsü veya nam-ı diğer COVID-19 ile alakalı.

Geçtiğimiz hafta Plague Inc. oyununun yapımcısı Ndemic Creations’ın yaptığı basın açıklamasından öğrendiğimiz üzere Çin, oyuncularının mobil oyunları indirdiği App Store’dan pandemik simülatörü olan Plague Inc. oyununu kaldırdı. Çin hükümetinde konu ile ilgili birim olan Siber Alem Müdürlüğü (Cyberspace Administration of China) yaptığı tek açıklamada oyunun Çin’de yasadışı öğeler bulundurduğu için kaldırıldığını belirtti.

Peki Plague Inc. gerçekten Korona Virüsü yüzünden mi yasaklandı?

Plague Inc. oyununun kaldırılma sebebinin nedenini tam olarak bilmesek de bunun geçen hafta gerçekleşmiş olması oldukça manidar. Zaten Çin hükümetinin hayatın her alanında baskı uygulayan bir başka hükümet olduğunu biliyoruz. Bu nedenle hükümetin, arkasında mantığa dayalı bir neden olmadan, böyle bir şey yapma ihtimali oyun dünyası tarafından dile getiriliyor. Oyunun kaldırılmasının muhtemel diğer sebeplerini ise Danial Ahmad Twitter üzerinden çok güzel açıklamış.

  1. Plague Inc. oyununun aslında Çin’de yayınlanması için gereken lisanslar tamamlanmadı. Oyun ilgili lisanslama yasasından daha önce piyasaya sürüldü.
  2. Oyun sırasında virüsümüz her zaman Çin’de başlıyor.
  3. Oyun korona virüsü için tavsiye arayan kişilere yanıltıcı bilgiler sunabilir.

Korona virüsü şimdiden bütün dünyayı etkilemeye başladı. İptal olan uluslararası konferanslar ile birlikte oyun dünyası da hayata geçirilen seyahat sınırlamalarından payına düşeni alacak gibi görünüyor. Önümüzdeki ay San Francisco’da gerçekleşmesi planlanan Oyun Yapımcıları Konferansı’na (Game Developers Conference) Sony, Oculus, Kojima Productions, Epic Games ve Square Enix’in Final Fantasy 14’ü geliştiren ekibi katılmayacağını açıkladı. Bu konudaki gelişmeleri yakından takip edip size aktaracağız.

Cities: Skylines ve Democracy 3 üzerine doktora yapıyor. Online oyun oynarken farklı karakterlerin personalarına bürünmek kadar keyif aldığı bir şey yok.