Nvidia GeForce Now

Nvidia GeForce Now buralara kadar geldi

Nvidia da cloud üzerinden oyun oynama hizmeti veren dev şirketler kervanına GeForce Now ile katıldı. Ülkemizde de hizmete giren bu servis aslında Nvidia için 2013 yılına dayanıyor.

Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde Google Stadia açıklanmış ve artık platform sınırı olmaksızın oyuncuların bütün oyunları cloud üzerinden oynayabileceği projeler hız kazanmıştı. Ne var ki bu hizmetin Türkiye’de en azından projenin ilk aşamasında hizmet vermeyeceği duyrulduğunda hevesimiz kursağımızda kalmıştı. Bu sefer Nvidia aslında yıllardır üzerinde çalıştığı ve aynı hizmeti sunmayı hedeflediği GeForce Now projesini Şubat 2020’nin başında hayata geçirdi.

Aslında cloud oyunculuk (buna bulut oyunculuk dememekte ısrarlıyım) ülkemizde yeni duyulmaya başlansa da bu gibi projeler geçmişe dayanıyor. Nvidia, 2013 yılında bu projeyi NVIDIA GRID ismiyle beta aşamasına aldı. Eylül 2015’te Nvidia Now ismini alan proje, Şubat 2020’nin başında beta sürümünden çıkarak yayınlandı.

GeForce Now Türkiye’de hizmet veriyor mu?

İnternet sitelerindeki sıkça sorulan sorular kısmındaki bilgiye göre GeForce Now sunucuları şu an için yalnızda Kuzey Amerika ve Avrupa’da bulunuyor. Ancak GeForce Now Türkiye’deki oyunseverlerin de kullanımına açık. Google Stadia’nın aksine cloud oyunculuğu bu hizmet ile birlikte Türk oyunseverler de deneyimleyebilecek.

GeForce Now’ın ücreti ne kadar ve hangi oyunlar var?

GeForce Now’ın ücreti 1 yıl taahhüt ile birlikte aylık 5 Amerikan Doları (güncel kur ile yaklaşık 30 TL). İnternet sitelerinden şu an gördüğümüz kadarıyla bu taahhüt’ü vermeden sisteme dahil olamıyorsunuz. Şu an yaklaşık aylık 10 Amerikan Doları fiyata sahip olan Google Stadia’ya karşılık daha hesaplı görünüyor. Üstelik Google Stadia’nın aksine sahip olduğunuz donanımlarla bu sistemi kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Tabiki parası daha çok olan oyuncular için jet hızlı modemler ve parıl parıl oyun kolları önerilerini siteye eklemişler. Unutmadan ekleyelim, sistemdeki oyunlar bu ücrete dahil değil. Yani oyunlara ayrıca sahip olmanız gerekiyor.

Bu haberi yazmamızı sağlayan etmenlerden birisi de hangi oyunların bu cloud oyunculuk sisteminde olduğu (olmadığı)! Hizmete girişinin ilk 10 günü içerisinde Activision Blizzard oyunlarının GeForce Now’dan ayrıldığı açıklandı. Bu da demek oluyor ki Activision tarafından gelen Call of Duty 4: Modern Warfare, Call of Duty: Black Ops 3, Call of Duty: Black Ops 4, Call of Duty: Infinite Warfare, Call of Duty: Modern Warfare (2019), Call of Duty: Modern Warfare 2, Call of Duty: Modern Warfare 3, Call of Duty: World at War, Call of Duty: WWII, Crash Bandicoot N. Sane Trilogy, Sekiro: Shadows Die Twice ve Spyro Reignited Trilogy artık sisteme dahil değil. Ek olarak Blizzard’ın ilk başta yayınlamış olduğu Diablo 3, Hearthstone: Heroes of Warcraft, Heroes of the Storm, Overwatch, StarCraft Remastered, StarCraft 2: Legacy of the Void, World of Warcraft: Battle for Azeroth ve World of Warcraft Classic de artık GeForce Now’un kütüphanesinde yok.

Nvidia bu durumu forumlarına açtığı bir başlık ile duyurdu ve oldukça tepki çekti. Çoğu Call of Duty serisinden olmak üzere yaklaşık 20 oyun kaybeden Nvidia’nın henüz çiçeği burnunda hizmeti büyük bir darbe almış oldu. Gerçi bu durumda Activision Blizzard’ın Google ile geçtiğimiz ay imzaladığı yayıncılık anlaşmasının etkisi de olabilir. Her ne olursa olsun, taahhüt zorunluluğu olan bir abonelik sisteminden, oyunculara önceden haber verilmeden oyunların çıkarılması gelecekte hoş karşılanmayacaktır. Nvidia yaptığı açıklamada Activision Blizzard ile gelecekte çalışarak bu oyunların yeniden sisteme dahil edilmesini hedeflediklerini açıklasa da, bence bu pek mümkün görünmüyor.

GeForce Now Oyunları

Eğer yukardaki oyunları bir sebepten oynayamadıysanız GeForce Now’a abone olmayı düşünebilirsiniz. Şu an sistemde yaklaşık olarak 400 kadar oyun olsa da, bu oyunların çoğu Tropico gibi eski ve heyecan verici olmayan serilerden oluşuyor. Red Dead Redemption 2 gibi oyunları oynamayı bekleyen oyuncuların biraz daha beklemesi gerekiyor. Bunun dışında The Witcher 3: Wild Hunt gibi efsane oyunları bu platform üstünden deneyimleyebilirsiniz.

Nvidia GeForce Now’un bizler için en önemli özelliği cloud oyunculuk hizmetinin Türkiye’ye büyük bir firma tarafından sunulmaya başlanmış olması gibi duruyor. İlerleyen yıllarda Google ve bu alana adım atacağı konuşulan Apple gibi devler de bu hizmeti ülkemize vermeye başlarlarsa, hem biz oyunseverlerin karşılaştığı maliyetler azalır hem de paranın kokusunu alan telekominikasyon şirketleri bağlantı altyapısını güçlendirebilir.

Cities: Skylines ve Democracy 3 üzerine doktora yapıyor. Online oyun oynarken farklı karakterlerin personalarına bürünmek kadar keyif aldığı bir şey yok.