2018'in en iyi oyunları

Steam: 2018’in en iyi oyunları

Steam 2018’in en iyi oyunları listesini geçtiğimiz günlerde açıkladı. En popüler oyun platrofmu olan Steam, 2018 yılının en çok satan, en çok oynanan ve yeni çıkan oyunlarına dair listeyi yayınladı.

2018’in en iyileri isimli Steam sayfasına göre yılın en iyileri oyuncuların tercihleri doğrultusunda belirlenmiş. “En iyi oyun” seçiminin karmaşasını göz önünde bulundurarak bu seçimi yapımcısına en çok para kazandıran ve en çok oynanan başlıkları altında oluşturdukları 5 kategori ile yapmışlar. Bu kategoriler sırasıyla şu şekilde: Çok Satanlar, En İyi Yeni Çıkanlar, En Çok Satan VR (Virtual Reality) Oyunları, Erken Erişimden Çıkan En İyi Oyunlar ve Aynı Anda En Çok Oynayan Oyuncu Sayısı. Bir önceki cümlede “yapımcısına en çok kazandıran oyunlar” dedim çünkü ilk 4 kategori brüt gelir üzerinden hesaplanmış. Yani sıralama satılan kopya sayısı değil, satılan kopya çarpı oyunun ücreti üzerinden yapılmış. Biz de bu listelerin en üstündeki oyunları sizler için derledik.

Çok Satanlar

Çok satanlar kategorisi altındaki oyunlar Platin, Altın, Gümüş ve Bronz olmak üzere 4 gruba ayrılmış. En tepedeki Platin grubunda oyunların sıralaması şu şekilde.

 1. GTA V
 2. PUBG
 3. Tom Clancy’s Rainbow Six Siege
 4. Dota 2
 5. Far Cry 5
 6. Rocket League
 7. Civilization VI
 8. Warframe
 9. Assassin’s Creed Odyssey
 10. Monster Hunter: World
 11. The Elder Scrolls Online
 12. CS: GO

En İyi Yeni Çıkanlar

En iyi yeni çıkanlar kategorisinde oyunlar aylara bölünmüş durumda. Geçtiğimiz yıl boyunca aylara göre en iyi çıkış yapan oyunlar şu şekilde.

 • Ocak: Trailmakers
 • Şubat: Deep Rock Galactic
 • Mart: Ghost of a Tale
 • Nisan: Frostpunk
 • Mayıs: Beat Saber
 • Haziran: Island of Nyne: Battle Royale
 • Temmuz: Rend
 • Ağustos: SCUM
 • Eylül: Assetto Corsa Competizione
 • Ekim: Mega Man 11
 • Kasım: Darksiders III
 • Aralık: Kingdom Two Crowns

En Çok Satan VR Oyunları

En çok satan VR (Virtual Reality) oyunları Platin, Altın, Gümüş, Bronz ve 2018’in En İyi Çıkış Yapanları olmak üzere 5 seviyeye ayrılmış. Platin seviyesindeki oyunların sıralaması şu şekilde.

 1. Beat Saber
 2. SUPERHOT VR
 3. Pavlov VR
 4. OrbusVR
 5. Onward
 6. GORN
 7. Hot Dogs, Horseshoes & Hand Grenades
 8. Job Simulator
 9. The Elder Scrolls V: Skyrim VR
 10. VR Kanojo
 11. Arizona Sunshine
 12. Fallout 4 VR

Erken Erişimden Çıkan En İyi Oyunlar

Erken erişimden en iyi çıkan oyunlar Platin, Altın ve Gümüş olmak üzere 3 gruba ayrılmış. Platin grubundaki oyunlar şu şekilde.

 1. Wallpaper Engine
 2. Kenshi
 3. RimWorld
 4. Conan Exiles
 5. Subnautica
 6. Chinese Parents
 7. Bless Online
 8. Northgard
 9. Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr
 10. Rust
 11. Dead Cells
 12. The Forest

Aynı Anda En Çok Oynayan Oyuncu Sayısı

Son kategorimiz olan aynı anda en çok oynayan oyuncu sayısı kategorisinde ise oyunlar belirli eşiklere göre gruplandırılmış. Geçtiğimiz yılda 100.000’in üzerinde oyuncunun aynı anda oynadığı oyunlar sırasıyla şu şekilde.

 1. CS: GO
 2. Monster Hunter: World
 3. Path of Exile
 4. Tom Clancy’s Rainbow Six Siege
 5. Realm Royale
 6. Dota 2
 7. Team Fortress 2
 8. GTA V
 9. Warframe
 10. PUBG

Bunlar gerçekten de 2018’in en iyi oyunları mı?

Elinde Steam kadar çok bilgi olan bir platformun gidip de 2018’in en iyi oyunlarını sadece kazandırdıkları paraya ve aynı anda oynayan oyuncu sayısına göre seçmesi bence biraz ilginç. İkincisi (yani yukarıdaki son kategori) mantıklı ama ilki hiç elle tutulur gibi değil bence. Ayrıca sen o kadar “bağımsız yapımcıların yanındayım” iddiasında ol, sonra şuraya bir tane en iyi bağımsız oyun kategorisi koyma. Oldu mu şimdi Gabe!? Ayrıca unutmayın ki piyasanın ağır abileri (Ubisoft, Electronic Arts, Blizzard vb.) kendi platformlarına sahipler.

Yazıyı bitirmeden şunu hatırlatalım, bu oyunların çoğu 2018 Steam Kış İndirimi sebebiyle indirimde. Dilerseniz bu oyunlara indirimli fiyatlarıyla sahip olabilir ve hatta bizim düzenlediğimiz 2019 Yılbaşı Steam Çekilişi‘ne katılarak bedavaya sahip olma fırsatı yakalayabilirsiniz.

TAGS:

Cities: Skylines ve Democracy 3 üzerine doktora yapıyor. Online oyun oynarken farklı karakterlerin personalarına bürünmek kadar keyif aldığı bir şey yok.